Сучасні кардіотокографи (фетальні монітори): функціональні, технічні та експлуатаційні характеристики

В даний час кардіотокографи (фетальні монітори) отримали високу оцінку акушерів, перинатологів і широко використовуються в допоміжних закладах України для діагностики функціонального стану, ступеня тяжкості гіпоксії плода під час вагітності та в 1-му періоді пологів. Їх застосування в акушерській практиці дозволило знизити показники перинатальної захворюваності та смертності у 2.5-3 рази.


З точки зору сучасного акушерства та перинатології, проведення в другому та третьому триместрі вагітності кардітокографічного дослідження, особливо у вагітних з високим ризиком перинатальної патології, а також проведення КТГ-моніторингу під час пологів є обов'язковою умовою сприятливого результату вагітності та пологів.


Сучасні фетальні монітори – це багатофункціональні прилади, що дозволяють з високою точністю реєструвати серцеві скорочення (ЧСС) плода/плодів з одночасною реєстрацією скорочувальної діяльності матки та рухової активності плода (актограми).
Серед різноманіття моделей фетальних моніторів виділяються кардіотокографи експертного класу. Ці прилади мають передову електроніку, потужні процесори (Pentium4 і вище), програмне забезпечення, що забезпечує надійну реєстрацію ЧСС плода від удару до удару.

Кардіотокографи експертного класу мають повний набір діагностичних, функціональних, технічних та експлуатаційних характеристик, які забезпечують проведення найсучасніших перинатальних діагностичних технологій:

1) Висока якість УЗ датчиків, доплер з дуже низькою потужністю випромінювання, програмою комп'ютерної обробки аналогового сигналу та автоматичним налаштуванням режиму ехолокації.

2) Висока надійність приладу. Як правило, ремонт фетальних моніторів експертного класу в гарантійний період пов'язаний з механічними пошкодженнями датчиків або несправностями, пов'язаними з високими перепадами напруги електричної мережі користувача.

3) Найновіші моделі фетальних моніторів мають мережеві канали зв'язку, телеметрію, а сучасні фірми пропонують користувачам автономні комп'ютерні системи та центральні станції КТГ-моніторингу.

Останніми роками на медичному ринку з'явилися монітори «матері та плоду». Їх особливість полягає в тому, що є можливість додатково здійснювати моніторинг вітальних функцій майбутньої мами: реєструвати температуру тіла, ЕКГ, частоту дихання, показники неінвазивного артеріального тиску, а також моніторити насичення киснем крові матері та плода.
Серед приладів цього класу слід виділити, насамперед, кардіотокографи Sonicaid Series Team і монітори матері та плоду Sonicaid Series FM 800 (Huntleigh Healthcare, Великобританія).


Реєстрація ЧСС плода/ів у сучасних фетальних кардіомоніторах може здійснюватися як за допомогою ультразвукового доплерівського датчика, так і шляхом знімання прямої ЕКГ плода за допомогою інвазивного спіралевидного електрода, накладеного на частину плода. Реєстрація скорочувальної активності матки може здійснюватися як за допомогою зовнішнього тензометричного СТРУМ-датчика, так і шляхом реєстрації внутрішньоматкового тиску за допомогою одноразового катетера, введеного в порожнину матки.


Кардіотокографи Sonicaid series Team, монітори Матері та плоди Sonicaid series FM800 відрізняються від інших фетальних моніторів (як вітчизняних, так і зарубіжних виробників) рядом унікальних діагностичних, функціональних, технічних та експлуатаційних характеристик.


Кардіотокографи Sonicaid оснащені УЗ доплерівськими датчиками, які дозволяють забезпечити стійку реєстрацію ЧСС плода від удару до удару на ранніх термінах вагітності (наприклад, з 24 тижнів гестації) в діапазоні від 30 до 240 ударів за хвилину незалежно від наявності вираженого ожиріння, багатоводдя та інших патологічних станів.

Фетальні монітори Sonicaid для КТГ моніторингу плоду-двійні мають два незалежні ультразвукові канали та УЗ датчики різної частоти (1.5 і 2.0 МГц), що при КТГ-моніторингу двійнят підвищує точність реєстрації ЧСС кожного з плодів. Крім того, всі моделі кардіотокографів Sonicaid мають програмне забезпечення, яке здійснює міжканальну верифікацію ЧСС плодів для виключення можливості реєстрації двома датчиками ЧСС одного і того ж плода.

УЗ датчики кардіотокографів Sonicaid мають максимально низьку потужність випромінювання, а це означає, що ятрогенний вплив ультразвукового випромінювання на тканини (і в першу чергу, на тканини серця) плода будуть зведені до мінімуму.

Наявність графічного дисплея, що працює в інтерактивному режимі обраною користувачем мовою, в тому числі і російською, забезпечує максимальний комфорт при взаємодії лікаря та монітора.

Фетальні монітори Sonicaid мають повний набір сигналів тривоги, а саме: при втраті сигналу з УЗ-датчика або ТОКО-датчика, при відсутності ворушіння плода, при наявності тахікардії та брадикардії у плода з можливістю змінювати значення параметрів тривог як за значенням параметра, так і за тимчасовою тривалістю виходу за граничні значення.

Введення повної клінічної інструкції з роздруківкою в поточному масштабі часу, а саме: дані піхвового дослідження, меконії в навколоплідних водах, динаміка розкриття шийки матки, наркоз, введені лікарські препарати, маніпуляції та ін.

Можливість архівування даних КТГ, їх тривалого зберігання, перегляду, аналізу та роздруківки кривих і розрахункових параметрів КТГ апаратними засобами самого фетального монітора.

Роздруківка кривої КТГ у стандартних швидкісних режимах друку (1. 2 або 3 см за хвилину), без порушення просторового масштабування кривої КТГ. Є можливість роздруківки КТГ двійні в режимі, коли крива ЧСС кожного плода роздруковується у своїх осях координат.

Фетальні монітори Sonicaid дозволяють автоматично реєструвати рухову активність плода та роздрукувати криву актограми плода на паперовому носії.

Кардіотокограф Sonicaid має унікальне програмне забезпечення – автоматичний розрахунок параметрів та аналіз кардіотокограми з виявленням всіх відхилень параметрів даної КТГ від фізіологічної норми, а також оцінкою функціонального стану, наявності та ступеня тяжкості гіпоксії плода з урахуванням індивідуального терміну гестації, починаючи з 24 тижня.

Фетальні монітори Sonicaid – єдині монітори експертного класу, які мають автоматичний аналіз кардіотокограм у масштабі реального часу в першому періоді пологів, що дозволяє лікарю з високою точністю оцінити тяжкість інтранатального дистресу та гіпоксії плоду (ів) і своєчасно прийняти рішення про оперативне закінчення пологів на користь плоду.

Можливість ремонту та сервісного обслуговування в гарантійний та постгарантійний період, наявність сервісної служби фірми виробника на території України.

Оптимальне співвідношення «ціна/якість». Лише крива ЧСС від удару до удару відображає реальні зміни ритму серцевої діяльності плода, дозволяє з високою достовірністю проводити розрахунок параметрів КТГ (у ручному чи автоматичному режимі) та оцінку функціонального стану плода.

Ефективність застосування фетальних моніторів в медичних установах України, насамперед, залежить від якості обладнання (високі функціональні, технічні та експлуатаційні характеристики фетального монітора), новизни впроваджуваних технологій (наприклад, автоматичний аналіз даних КТГ з урахуванням індивідуального терміну гестації, починаючи з 24 тижнів, автоматична кількісна оцінка ступеня тяжкості гіпоксії плода в 1-му періоді пологів) та від рівня підготовленості акушерів для роботи з фетальними моніторами, моделі яких плануються до закупівлі в цей лікувальний заклад.

За відсутності в установі лікарів, які пройшли спеціалізацію з кардіотокографії або мають досить великий практичний досвід розрахунку та візуальної оцінки параметрів КТГ, слід віддати перевагу фетальним моніторам з автоматичним аналізом КТГ. Це дозволить уникнути помилкових висновків про функціональний стан плоду за даними КТГ на всіх рівнях та суттєво підвищити ефективність використання фетальних моніторів у проблемі зниження перинатальної захворюваності та смертності.

Тільки поєднання високої якості фетальних моніторів із гарною підготовкою лікарів до аналізу та інтерпретації кардіотокограми забезпечує високу ефективність їх застосування в акушерській практиці.